Sklepy

Wnętrze zapraszajace klientów, czyli projektowanie sklepu

Wnętrze sklepu musi być funkcjonalne i estetyczne, umożliwiające nie tylko odpowiednią ekspozycję towaru, ale także komfort poruszania się po sklepie klientom.

Meble sklepowe oraz całe jego wyposażenie musi być spójne z branżą sklepu, ale nie można również zapominać o tym, że będzie się ono zmieniać wraz ze zmianą asortymentu, czy wprowadzeniem promocji. Warto także zadbać o odpowiednią kolorystykę i styl sklepu. Jednak te elementy to tylko połowa sukcesu, drugą stanowi odpowiednie rozmieszczenie towarów.

Rozmieszczenie towarów

Podstawową zasadą jest tu umieszczenie kluczowych dla sklepu produktów w zasięgu wzroku klienta lub w tzw. strefie zasięgu ręki, czyli na wysokości 80 – 120 cm od podłoża. Największym błędem jest tu przypadkowe rozmieszczenie towarów, bowiem jeżeli klient uzna, że ich rozmieszczenie jest niefunkcjonalne i nielogiczne, nie będzie chciał wrócić do takiego sklepu.

Meble sklepowe

Meble sklepowe powinny definiować markę sklepu. Odpowiedni design, kolorystyka oraz wykorzystane materiały kreują markę sklepu. Same regały powinny być natomiast dostosowane do charakteru towaru, jaki będzie się na nich znajdował np. przy eksponowaniu prasy, najlepiej użyć stojaków.

Ścieżki ruchu

Odpowiednie wyznaczenie ścieżek ruchu gwarantuje komfort poruszania się klientów, ale także zwiększa wyniki sprzedaży.

Kluczowym elementem jest oczywiście wejście do sklepu, ponieważ ułożone tam towary dedykowane są dla zdecydowanych klientów, dlatego zwykle przy wejściu umieszcza się pieczywo, czy warzywa i owoce.

Promocyjne towary powinny być wyeksponowane na drodze do kas, a drobny, niedrogi asortyment najczęściej umieszczany jest na półce przy kasie, by klient sięgnął po niego, oczekując w kolejce.

Jednym z największych błędów, jest projektowanie zbyt wąskich ścieżek w sklepie, bowiem klienci odczuwają niepokój, gdy przechodząc są potrącani, czy gdy przy wyborze towaru, ktoś stoi za ich plecami. Szerokie przejście pomiędzy regałami to podstawa zapewnienia komfortu klientowi.