Fit out – poznaj najnowsze trendy

Fit out stanowi kompleksową usługę dostosowania powierzchni biurowych do potrzeb klienta. Istnieje duży popyt na tego rodzaju działania, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu i zmniejszyć koszty aranżacji lokalu. Zatrudnienie kierownika projektu z wieloletnim doświadczeniem znacznie usprawnia przepływ informacji, jednocześnie pozwala wykorzystać jego kontakty w branży i zakupić taniej potrzebne materiały. Poznaj najnowsze trendy dotyczące fit out`u.

Zmienia się podejście właścicieli firm do aranżacji powierzchni biurowych. Dawniej stawiano na białe ściany, tradycyjne biurka, krzesła. Każdy pracownik z kadry zarządzającej miał swój własny gabinet. Poszczególne działy były wydzielone i każdemu z nich przypadał inny pokój w biurze. Obecnie odchodzi się od tego rodzaju rozwiązań. Najnowsze trendy można pokrótce opisać jako funkcjonalność i optymalizację dostępnej powierzchni biurowej do potrzeb klienta. W ten sposób można w pełni wykorzystać jej możliwości.

Najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowych a poprawa efektywności pracy

Obecnie firmy starają się unikać sztywnych podziałów i wydzielania pokoi poszczególnym działom. Raczej stawia się na otwarte przestrzenie biurowe, w których wszyscy pracownicy firmy mogą się ze sobą swobodnie porozumiewać. Poprawia to pracę całego zespołu, ponieważ zgrana drużyna jest w stanie osiągnąć więcej niż kilku świetnych indywidualistów. Ponadto w coraz większej liczbie firm otwarta przestrzeń to także miejsce, w której swoje biurko ma kadra zarządzająca. Moda na elastyczne przestrzenie sprawia, że pracownicy zyskują miejsce do odpoczynku. Obecnie obserwuje się wzrost popytu na przestrzenie relaksu, w których wiesza się hamaki, daje wygodne sofy czy piłki. Tego typu rozwiązania zwiększają efektywność pracy, ponieważ odpoczynek sprzyja wymyślaniu nowych rozwiązań i nieszablonowych wyjść z patowych sytuacji.

Przytulne biuro poprawia efektywność pracowników

Nowe trendy w zakresie fit out`u obejmują też zmianę kolorystyki. Do niedawna w biurach królowa nieśmiertelna biel i szarość. Niestety, kolory te, choć należą do neutralnych, nie stwarzały poczucia bezpieczeństwa i przyjaznej atmosfery. Obecnie stawia się na estetyczne i miłe oku rozwiązania. Biuro powinno być przyjemne wizualnie. Oryginalne, żywe kolory, nietuzinkowe zestawienia kolorów ścian i podłóg – wszystko to sprawia, że lokal nabiera indywidualnego charakteru.

Jak pogodzić swobodną komunikację z potrzebą ciszy?

Nie lada wyzwaniem dla kierownika projektu, który oferuje usługi z zakresu fit out`u, jest takie zaprojektowanie biura, aby odpowiadało ono specyfice branży i potrzebom pracowników. Jeśli ci dobrze czują się w firmie, wzrasta efektywność ich pracy. Dużym wyzwaniem logistycznym jest takie zaprojektowanie biura, aby zapewniało ono dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pracownikami, a jednocześnie było miejscem na tyle cichym, aby każdy mógł skupić się na swoich obowiązkach. Na szczęście doświadczeni specjaliści z zakresu aranżacji wnętrz są w stanie zaproponować rozwiązania skrojone na miarę potrzeb swojego klienta. Warto skorzystać z ich pomysłów, wiedzy i doświadczenia, dostosowując lokal biurowy do potrzeb firmy.