Biura

Projektowanie przestrzeni biurowych

Nowoczesna forma organizacji pracy, wpływa w znaczącym stopniu na architekturę przestrzeni biurowej, która ma być nie tylko funkcjonalna, ale również pełnić rolę “wizytówki” firmy i stwarzać komfortowe warunki pracy. Dobrze zaprojektowane wnętrze to gwarancja efektywności pracy, kreatywności oraz dobrej komunikacji zespołu.

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat, wzrosła świadomość przedsiębiorców w zakresie znaczenia przestrzeni biurowej, jak i zmieniły się same wnętrza: kolorystyka, meble oraz wykorzystanie przestrzeni. Inaczej projektuje się biuro nieruchomości, kancelarię adwokacką czy biuro branży IT, jednak istnieją pewną współne czynniki kształtujące dobrze zaprojektowaną prestrzeń biurową.

Nowoczesne biuro, czyli minimalizm

Od kilku lat w projektowaniu wnętrz biurowych dominuje minimalizm,, będący oznaką profesjonalizmu i dobrego smaku. Klasyczne bryły, prostota i elegancja to cechy nowoczesnego biura. Istotne są oczywiście meble, które muszą być nie tylko wygodne, ale powinny być także kolorowe, pogodne i oryginalne, co powoduje, że pracownicy czują się mniej formalnie, a kolory sprzyjają kreatywności.
W każdej sferze życia, także w projektowaniu wnętrz dominuje trend zwrotu ku ekologii, a co za tym idzie wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości takich jak: drewno, kamień, szkło, obecnych w nowoczesnych biurach.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Podstawą nowoczesnego biura jest stanowisko pracy, wyposażone w komputer, a możliwość zapisywania wszelkich danych na dysku komputera pozwoliła na zredukowanie szaf na dokumenty do minimum. Projektowanie stanowiska biurowego, zostało znormalizowane, by zapewnić komfort pracownikom. Istotne jest ustawienie monitora, aby kąt obserwacji ekranu wyniósł 20 – 50 stopni, a jego górna krawędź nie znajdowała się powyżej oczu, co ma zapobiec bólom odcinka szyjnego kręgosłupa. Istotne jest również, zapewnienie ochrony oczu i w tym wypadku odległość pracownika od monitora powinna wynieść dwie przekątne ekranu .Kolejnym istotnym elementem jest krzesło biurowe, które powinno sprzyjać utrzymania wyprostowanej pozycji ciała, a jego płaszczyzna być odpowiednio wyprofilowana.
Zalecana wysokość oparcia to 55 – 60 cm.

Oświetlenie w przestrzeni biurowe

Oprócz rozplanowania przestrzeni biurowej, bardzo ważne jest również wykorzystanie światła naturalnego oraz zaprojektowanie oświetlenia, zapewniającego nie tylko odpowiednią higienę pracy, ale także klimat wnętrza. Stanowisko pracy z komputerem powinno być tak usytuowane, aby uniemożliwić odbicie jasnej płaszczyzny na ekranie monitora. Oświetlenie powinno natomiast dopełniać aranżację całego wnętrza, w tym przypadku istotne jest zaprojektowanie zarówno lamp rozświetlających całe wnętrze, jak i oświetlenia punktowego, doświetlającego stanowisko pracy.